Справедлива трансформація: Друга місія спецпосланника Станіслава Тілліха в Україні

Який реальний стан державних шахт у Мирнограді? Що думають мешканці про ситуацію в місті і які їхні особисті історії, пов'язані з видобутком вугілля? Які перспективи розвитку міста в поствугільну епоху? Ці та багато інших питань були задані спеціальному посланнику Німеччини Станіславу Тілліху, який здійснив свою першу місію до вугледобувних регіонів Східної України.

У ході дводенного візиту 16-17 вересня 2021 року спеціальний посланник Німеччини з питань структурних змін у вугільних регіонах України Станіслав Тілліх зустрівся з ключовими зацікавленими сторонами в Мирнограді. Коло його зустрічей включало представників муніципалітету та міської ради, а також гірничодобувних підприємств і профспілкових очільників. Цей інтенсивний обмін допоміг йому краще зрозуміти соціальні потреби, умови і фінансове становище місцевої гірничодобувної компанії, а також майбутній потенціал міста з населенням 50 000 чоловік у Донецькій області.

Мер Мирнограда Олександр Брикалов, що займає свою посаду з 2015 року, неодноразово заявляв про свої амбітні плани щодо перетворення міста, підкріплених конкретними інвестиційними проектами в муніципальну інфраструктуру або майбутні галузі бізнесу, що в сукупності має забезпечити його місту самодостатнє і придатне для життя майбутнє. Мирноград має столітню історію вуглевидобутку, і в даний час на трьох гірничодобувних підприємствах – «Капітальна», «Центральна» і «Шахта 5/6» – працює більше 3 500 чоловік.

Під час першого раунду разом із жителями, представниками міста і області пан Тілліх підкреслив консультативну роль проекту «Підтримка структурних змін у вугледобувних регіонах України», що фінансується Міністерством економіки та енергетики Німеччини (BMWi) і реалізується Німецьким товариством з міжнародного співробітництва (GIZ). В рамках проекту буде організовано інклюзивний процес збору ідей про те, як місто може виглядати в найближчі десятиліття, щоб створити сильний консенсус для структурних змін.

Починаючи з кінця, пан Тілліх неодноразово пропонував визначити, після інтенсивних дебатів з усіма зацікавленими сторонами, крайній термін для використання вугілля у виробництві енергії, а значить – припинення видобутку вугілля в Україні. Робота по визначенню крайнього терміну вже була завершена в Німеччині в 2019 році, коли німецька «Вугільна комісія», співголовою якої був пан Тілліх, прийшла до висновку встановити остаточну дату – 2038 рік. Однак ця дата внесла визначеність у плануванні і дала муніципалітетам, енергетичним компаніям, а особливо – людям, зайнятим у секторі, надійний перехідний період для прийняття необхідних заходів і забезпечення незалежності і майбутнього населених пунктів і людей, що там проживають.

Під час іншого тристороннього круглого столу з представниками місцевого вугледобувного підприємства і профспілки спеціальний посланник звернув увагу на положення Мирнограда як «вугледобувного мономіста», яке загострюється його близькістю до лінії зіткнення з непідконтрольними уряду територіями Донецької області України. Оператори шахт дали зрозуміти, що багато місцевих шахт знаходяться в занепаді вже кілька десятиліть – постійно знижуються обсяги виробництва, ефективність та капітальні витрати. Профспілки підтримали цю думку і підкреслили загальну слабкість концепції технічного закриття, а також відсутність політики майбутнього розвитку. Вони також підкреслили свої очікування, що процес трансформації повинен також сприяти створенню нових економічних можливостей, забезпечуючи тим самим необхідні ресурси для підтримки та оновлення соціальної інфраструктури та досягнення «відродження» міста, не дозволяючи йому «просто заснути».

Пану Тілліху і делегації проекту була надана можливість зібрати власні враження про інфраструктуру міста, включаючи перспективні концепції використання Палацу культури, місць відпочинку і розваг. Хід реалізації ініціативи Мирнограда спільно з Європейським інвестиційним банком та іншими міжнародними партнерами по реконструкції лікарні та освітніх установ також демонструє загальну ідею зробити місто придатним для майбутнього. Цей візит став щирим виразом спільних зусиль в рамках рівноправного німецько-українського співробітництва, заснованого на навчанні, умінні слухати і перейнятті спільної відповідальності разом із пілотними громадами в створенні планів безпечного виведення шахт з експлуатації, працюючи пліч-о-пліч над забезпеченням гідного майбутнього для вугільних регіонів і їх жителів.

EN